Napsali o násOrlické noviny - 6.12.2004

Ústí n. O. - Vedle pravidelných návštěv pacientů nemocnice nebo obyvatel domova důchodců, začalo "Světlo" jednou měsíčně realizovat v domově důchodců jednorázové kulturní akce pro jeho obyvatele. Ta poslední se konala v sobotu dopoledne.

V klubovně domova důchodců připravila děvčata z centra "Světlo" s Jarmilou Petrovou pásmo předvánočních pranostik, pověstí a bájí a společně si s vděčnými obyvateli domova také zazpívaly známé vánoční koledy.

S nápadem založit v Ústí nad Orlicí podobnou dobrovolnickou organizaci přišla Jana Svojanovská, sociální pracovnice ústeckoorlické nemocnice, kterou na tuto myšlenku přivedly kolegyně z Rajhradu u Brna

Vzniklo nové centrum

Projekt vznikl za pomoci národního dobrovolnického centra Hestie v Praze, které tato centra celorepublikově zastřešuje. Po registraci na ministerstvu vnitra je od letošního dubna Dobrovolnické centrum "Světlo" v Ústí nad Orlicí realitou.

"V současné době máme asi sedmdesát dobrovolníků, kteří docházejí do domova důchodců a do nemocnice na oddělení ARO a na interní oddělení", říká koordinátorka Jana Svojanovská a pokračuje: "Po dohodě s vedením oddělení v nemocnici nebo vedením domova důchodců připravujeme přesné termíny návštěv našich dobrovolníků. Ošetřující sestry potom vytipují podle potřebnosti pacienty nebo obyvatele domova, ke kterým potom přijde náš společník. Záleží pochopitelně na zdravotním stavu. Nebo se jedné o pacienty, kteří již neměli dlouho návštěvu a je zájem, aby se s nimi alespoň popovídalo."

Přinášet světlo do duše

Ústeckoorlické dobrovolnické centrum přijalo název "Světlo". Vymyslely jej mladé dobrovolnice, většinou středoškolačky a vystihuje smysl jejich práce, přinášet "světlo" do života našich potřebných spoluobčanů.

"Dobrovolnictví jsme s radostí přivítali. Přináší pro obyvatele našeho domova styk s okolním světem, ze kterého k nám přišli," říká ředitelka Domova důchodců Marcela Šlesingrová a dodává: "Tím, že se stýkají s těmito mladými lidmi, tak se do tohoto prostředí alespoň částečně vracejí. Velmi se nám to osvědčuje a jsme tím opravdu nadšeni."

DOBROVOLNICKÉ CENTRUM SVĚTLO
V Ústí nad Orlicí vzniklo nové Dobrovolnické centrum "Světlo", které se soustřeďuje na pomoc dlouhodobým pacientům v nemocnicích a osamělým obyvatelům domovů důchodců